петък, 13 декември 2013 г.

ЗА ДУХОВНАТА ПРОФИЛАКТИКА, ЗА ХОРАТА КАТО ЧЕТИВА И ЧЕСТИТЕ НАТРАВЯНИЯ


...

"Човек трябва да избира четивото си така, както подбира своите приятели. И понеже животът е къс, а времето невъзвратимо, умният търси да общува с умните автори, които могат да му осигуряват духовно здраве. Обаче духовното здраве е като всяко друго - за да го поддържаш, необходимо е да познаваш болестите и понякога да ползваш противоотрови. Затова човек е принуден от време на време да се занимава с глупостта - да следи нейната еволюция и да диша по необходимост отровните й пари. Но върши това с мярка, в границите на една добре разбрана духовна профилактика - колкото да придобие имунитет и да се предпази от заболяване." Това споделя литературният критик Борис Делчев в сборника с размисли, озаглавен "В късни часове" (изд. "Хермес").

А аз се чудя защо толкова често се подвеждам по "лъскавите" корици, когато се запознавам с определени хора и когато им се предоверя и се "зачета" в тях. И колко често се оказва, че като разтвориш "книгата", която е попаднала в ръцете ти, се оказва, че е с "дефектни страници", текстът - пълен с правописни грешки, а написаното - ощетено откъм смисъл и искреност. 

Признавам си, все още привличат вниманието ми подобни издания с добро оформление и изкусителни анонси на кориците, които съм си въобразил, че са написани от наистина умни и човеколюбиви (или читателюлюбиви) автори. Но се оказва, че това са били чисто и просто едни най-обикновени житейски графомани, чиито "отровни пари" са толкова силни, че замайват и има опасност да предизвикват у теб халюцинации до оглупяване.


-